Lut 12

 

Giovanni Giagomo Casanova

Waldemar Barwiński

05.02.2014

polski

15:56:56

WAB

 

 

 

Opis:

Najsłynniejszy uwodziciel, rozpustnik i amant wszechczasów. Casanova do dziś stanowi inspirację dla artystów, pisarzy i reżyserów. Jego Pamiętniki to jednak nie tylko miłosne podboje. To przede wszystkim nieocenione źródło historyczne ukazujące osiemnastowieczne społeczeństwo z perspektywy salonów i… sypialni. Zapiski Casanovy pokazują, jak bardzo legenda różni się od rzeczywistości. Choć Włoch jest w dużej mierze cynicznym bawidamkiem, często bez skrupułów wykorzystującym naiwne kobiece serca, to jego romansowe przygody nieraz były podszyte szczerymi uczuciami. Nie sposób odmówić mu mocnego charakteru, znakomitego wykształcenia i wyjątkowych zdolności, które wykorzystywał nie tylko do miłosnych podbojów…

Giovanni Giacomo Casanova (1725–1798) – słynny włoski awanturnik i kochanek, poeta i pisarz. Był doktorem prawa kanonicznego, księdzem, podróżnikiem, alchemikiem, skrzypkiem, dyplomatą, matematykiem i przemysłowcem. Niekiedy uznawany za szpiega.

Najważniejsze dzieło Casanovy to Historia mojego życia, spisywana od 1790 roku. W latach 1826–1838 pt. Pamiętniki ukazało się 12 tomów pierwszej, ocenzurowanej wersji dzieła, z której wycięto m.in. sceny erotyczne. Pełne wydanie przygotowano dopiero w 1960 roku. Polski przekład wybranych fragmentów opracował Tadeusz Evert.

 

Autor admin \\ tagi: , ,

Komentarze wyłączone.